Analiza Transakcyjna (AT)
Analiza transakcyjna to koncepcja psychologiczna stworzona przez Erica Berna, mówiąca o interakcjach międzyludzkich, nazywanych w AT transakcjami. Podstawę analizy transakcyjnej stanowi analiza strukturalna, analiza transakcji, strukturalizacja czasu oraz skrypty. Charakterystyczne dla AT pojęcia, to m.in. znaki rozpoznania, Stany Ja (Rodzic, Dorosły, Dziecko) oraz gry psychologiczne. Analiza transakcyjna znajduje zastosowanie głównie w czterech obszarach, czyli w psychoterapii, organizacji, edukacji oraz poradnictwie. Prezentowany kurs skupia się w największym stopniu na zastosowaniu AT w obszarze psychoterapii.
ROZWIŃ (
POZOSTAŁY
27 MATERIAŁY)
expand_more
Dialog motywujący (DM)
Dialog Motywujący (DM) nazywany jest także rozmową o zmianie. Jest to metoda stworzona przez prof. W. Millera i prof. S. Rollnicka, oparta na podejściu humanistycznym, terapii systemowej, terapii poznawczo-behawioralnej, psychologii inspiracji oraz psychologii motywacji. Głównym celem dialogu motywującego jest wzmocnienie w danej osobie własnej motywacji oraz wzbudzenia zobowiązania do zmiany. Podstawowymi zasadami DM są: wyrażanie empatii, wzmacnianie ambiwalencji oraz wspieranie poczucia własnej skuteczności. Dialog motywujący sprawdza się w pracy z klientami o trudnych, złożonych i długotrwałych problemach.
ROZWIŃ (
POZOSTAŁY
15 MATERIAŁY)
expand_more
Terapia Skoncentrowana na Przeniesieniu (TFP)
Terapia Skoncentrowana na Przeniesieniu (TFP) nazywana jest też inaczej terapią Kernberga. Opiera się głównie na teorii psychoanalitycznej, jaką jest teoria relacji z obiektem i jest potwierdzoną badawczo metodą pracy psychoterapeutycznej. Istotą Terapii Skoncentrowanej na Przeniesieniu jest relacja, jaka tworzy się między klientem a terapeutą. TFP ma zastosowanie głównie w terapii zaburzeń osobowości, np. osobowości typu borderline, gdzie pozwala klientom nauczyć się bardziej realistycznie przeżywać uczucia dotyczące relacji z innymi ludźmi.
ROZWIŃ (
POZOSTAŁY
23 MATERIAŁY)
expand_more
System Wewnętrznej Rodziny (IFS)
System Wewnętrznej Rodziny (IFS) to metoda psychoterapii stworzona przez Richarda Schwartza, u swoich podstaw mająca założenie, że w każdym z nas żyje unikalna, wewnętrzna rodzina nazywana subosobowością. IFS wyróżnia trzy typy części, które żyją w wewnętrznej rodzinie: Wygnańców, Menadżerów i Strażaków, a także pomaga wejść w kontakt z tymi częściami i je zrozumieć. Terapia Systemu Wewnętrznej Rodziny sprawdza się w leczeniu traumy, PTSD, depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, uzależnień, zachowań kompulsywnych, fobii, nerwic czy zaburzeń odżywiania.
Porozumienie bez Przemocy (NVC)
Porozumienie bez Przemocy (NVC) to sposób prowadzenia dialogu zaproponowany przez Marshalla B. Rosenberga, który z założenia oparty jest na empatii i szczerym wyrażaniu siebie. Ważnym elementem Porozumienia czy też Dialogu bez przemocy, jest identyfikowanie nawykowych blokad komunikacyjnych oraz umiejętność odróżniania ocen od spostrzeżeń. NVC jest metodą pomocną nie tylko w procesie terapii, ale również w obszarach codziennego życia, ponieważ skutecznie przyczynia się do poprawy jakości komunikacji oraz relacji z innymi ludźmi.
ROZWIŃ (
POZOSTAŁY
20 MATERIAŁY)
expand_more
Terapia egzystencjalna
Terapia egzystencjalna to metoda psychoterapii, której głównym założeniem jest akceptacja przydarzających się człowiekowi zdarzeń. Terapia egzystencjalna nie skupia się na analizie przeszłości, ale na odkrywaniu aktualnych możliwości, jakie posiada klient. Metoda ta sprawdza się w terapii zaburzeń nastroju, lęków i nerwic, w leczeniu psychoz i schizofrenii oraz w pracy z osobami doświadczającymi trudności w relacjach, z osobami, które nie odczuwają radości ani satysfakcji ze swoich dokonań, czy z osobami uzależnionymi, które podejmują decyzję o abstynencji.